Akciğer Kanseri

Akciğer kanseri, Kanser tipleri arasında en çok görülen kanser türüdür. Ölümcül kanserler arasında ilk sırada yer alır. Dünyada her yıl 1.800.000 kişiye akciğer kanseri tanısı koyulmaktadır. Akciğer kanseri seyri en kötü türlerden birisidir. Tedavi metotları arasında kemoterapi, radyoterapi, cerrahi metotlar vardır. Sigara, akciğer kanserlerinin % 70 nin sebebini oluşturmaktadır.

Akciğer Kanseri Fitoterapi Tedavi Metodu

Fitoterapi (Bitkisel Tedavi), akciğer kanseri tedavisinde çok etkilidir. Tedavi şansını %60 oranında etkilemektedir. Akciğer kanseri tedavisinde bitkiler, hastanın bağışıklık sistemini artırarak, kanserle savaşta vücudun kendi mekanizmalarını çalıştırmak suretiyle etkili olmaktadır. Ayrıca doğrudan kanserli hücrelere müdahale edebilen bazı bitki extrakları mevcuttur, bu bitkilerin etken maddeleri kanserli hücrelerin küçülmesinde ve metastaz yapmasında etkili birer rol oynamaktadır, ayrıca tıbbi tedavi metotları olan kemoterapi , radyoterapi gibi tedavilerin yan etkilerinin azalmasında da ciddi katkıları vardır.

Akciğer kanserinde hangi bitkiler kullanılmalı ? sorusunun cevabı ise; bitkiler kendi kendimize uygulayabileceğimiz bir tedavi metodu değildir, kesinlikle bir uzman kontrolünde uygulanmalıdır. Bitkiler ister akciğer kanseri, kolon kanseri, meme kanseri, rahim kanseri vs. her kanser tipinde etkili sonuçlar vermektedir.

Doktor Hakan Özkul akciğer kanseri tedavilerinde bitkisel metodlar üzerine ciddi araştırmalar ve deneyler yapmış, konu ile ilgili bir çok hastanın umudu olmuştur. Ayrıca Dr. Hakan Özkul Akciğer kanserinde fitoterapi metodu ile tıbbi tedavilere destek olabilecek bir çok bitki üzerinde uzun yıllar çalışmalar yapmış ve olumlu sonuçlar almıştır.

Kanserli Hastaları Kaybetme Sebepleri

Tedavi aşamasında, kemoterapi ve radyoterapi sürecinde ya da sonrasında tekrar nüksetme sebepleri ile kanser hastalarını kaybedebiliyoruz. Özellikle kemoterapi tedavisi sırasında enfeksiyonlarla çok sık karşılaşılabiliyor. Kemoterapi, kemik iliğine baskı yapabiliyor, vücudun bağışıklık sistemini olumsuz etkileyebiliyor. Bağışıklık sistemi çok zayıfladığı için enfeksiyon riski çok yükseliyor. Özellikle çok yüksek dirençli olan hastane enfeksiyonu en tehlikeli etkenlerden biridir. Kemoterapi süresi içinde kanın pıhtılaşmasını sağlayan trombosit hücrelerinin sayısı düşerse hasta kanamadan dolayı da kaybedilebiliyor.

Kanser Vücudun Kendi Hücresidir

Kanser vücuda dışarıdan gelmez, kanserli hücre vücudun kendi hücresidir. Normal olan bir hücrenin genetik yapısı bozuluyor, bozulan hücre hızla bölünerek çoğalmaya başlıyor, başka yerlere sıçrayarak çoğalmaya devam ediyor. Örneğin midede çıkan kanser yakın dokulara, yakın organlara da sıçrıyor. Buna invazyon denir. Kanser sadece yakın organlara değil damarlar yolu ile vücudun herhangi bir noktasına da sıçrayabiliyor.

Kilo Kaybına Dikkat !

Kanser hücresi çok aç bir hücredir. Sadece şekeri değil proteini de diğer yapı taşları ve amino asitleri de yoğun bir şekilde kendine çekiyor, vücudu aç bırakıyor. Bu sebeple kanser hastalarında halsizlik, yorgunluk ve kilo kaybı görülür. Eğer 1 ay gibi bir sürede kilonuzun yüzde 10’unu kaybettiyseniz bunun diyetle ya da beslenme ile ilgisi olmayabilir.

Vücut Kanserle Nasıl Savaşır?

Kanserli hücre vücudun kendi hücresi olduğu için vücudun bu hücrelerle savaşı çok zordur. Bir başka kişinin kanser hücresini bir başka kişiye nakletseniz, yabancı hücre anında algılanır ve yok edilir. Ama kendi hücreniz kanserli olduğunda bağışıklık sisteminin onunla mücadelesi çok zor olur.

Bağışıklık Sisteminin Güçlü Olması Şart

Kanser tedavisinde en önemli etken bağışıklık sistemidir. Eğer bağışıklık sistemimiz zayıflarsa her birimiz kanser olabiliriz. Aslında her gün kanserli hücreler herkesin vücudunda ortaya çıkar ama bağışıklık sistemi bunları yok eder. Bağışıklık sistemi zayıf olanların kanser hastalığına yakalanma ihtimali çok yüksektir.

Kemoterapinin Olumsuz Etkileri

Kemoterapi kanser tedavisinde yoğun şekilde kullanılır. Kemoterapi sadece kanserli hücreleri bulup yok etmez, vücudun diğer hücrelerini de kısmen ya da tamamen etkiler, vücudun savunma sistemi de bundan olumsuz etkilenir. Mide bulantısı, kusma, yaralar, saç dökülmeleri ve böbrek hasarları kemoterapinin yan etkilerindendir.

Fitoterapinin Kanserdeki Rolü

Fitoterapi birçok hastalıkta olduğu gibi kanser tedavisinde de etkili sonuçlar vermektedir. Bazı şifalı bitkilerin vücutla çok güzel uyumu vardır. Bazı tıbbi bitkiler bir yandan kanserli hücreleri öldürürken, diğer yandan bağışıklık sistemini güçlendirir.

  1. Evre Hastalar Bile İyileşebiliyor

Fitoterapi yani bitkisel tedavi ile 4. evre kanser hastalarının bile iyileştiğine şahitlik ediyoruz. Sayfamızda iyileşen hastaların umut dolu hikayelerini izleyebilirsiniz…

 


    DR. HAKAN ÖZKUL'A SORUN


    Talebiniz: