Akciğer Kanseri günümüzde en çok görülen kanserdir. Eskiden erkeklerde daha çok görülen akciğer kanserinin bayanlarda görülme günümüzde artmıştır. Sigara ve hava kirlilliği gibi faktörler bu kanserin en baş nedenleridir. Sigara kullananların kullanmayanlara nazaran akciğer kanseri olma olasılığı 10 kat daha fazladır. Sigarayı tamamen bırakmak bu riski azalmaktadır.

Modern tıp ile kullanılan fitoterapi akciğer kanserinde kullanılan tıbbi tedavilerin etkilerini arttırmakta ve yan etkilerini azaltmaktadır. Fitoterapi bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudu daha verimli bir hale getirir. Fitoterapi ile timörlere bağlanan ve onları yok eden beyaz kan hücreleri uyarılır. Mantarlar, yulaf ve ekmek mayası gibi gıdalar bu işlevi görmektedir.

Fitoterapi ile akciğer kanseri tedavisinde bitkisel ekstraktlardan faydalanılmaktadır.

Aynı zamanda bağışıklık sistemini uyardığından direkt kanser hücrelerinin içine girerek onları yok etmeyi sağlamaktadır. Hücre içine giren bazı bitkisel materyallerin başta demir olmak üzere hücre için kritik öneme sahip elemanlarla birleşerek kanser hücresini ölüme götürebilmektedir.

Vücuttaki hücrelerin sağlıklı devam edebilmesi için selenyum, çinko, demir, magnezyum, bakır, iyot gibi elementlerin düzenli tüketilmesi gerekmektedir. Bunların düzenli tüketilmemesi vücudun kansere yakalanma riskini arttırmaktadır.

Kanseri önleyen, astım gibi kronik rahatsızlıkları tedavi eden, vücudumuza yarar sağlayan selenyum ise şu gıdalarda mevcuttur: ciğer, somon, yumurta, hindi, mantar ve tavuk göğsü.

Aynı zamanda vücudun ihtiyacı olan magnezyum ise kaju, kinoa, badem, ıspanak, soya fasulyesi gibi ürünlerde bulunmaktadır.


    DR. HAKAN ÖZKUL'A SORUN


    Talebiniz: