Beyin Tümörleri beyinde olmasının dışında çevre dokulara da sıçrayıp kafatası içine doğru büyüyen tümörlerdir.

Beyin tümörlerinin nasıl ve neden geliştiğine dair bir bilgi bulunmamaktadır. Beyin tümörleri her yaşta görülmektedir.

Günümüzde beyin tümörüne bağlı kanserin görülme sıklığı oldukça artmıştır. Beyin tümörü tedavilerinde doktorlar daha çok hastanın yaşam kalitesinin arttırılmasına odaklanmaktadır.

Beyin Tümörünün Belirtileri Nelerdir?

Oluşumunda kafatası içindeki basınç artışına bağlı çok ağır baş ağrısı, bulantı ve kusma gibi belirtiler görülmektedir. Bunlarla birlikte beynin tümörlü bölgesine göre farklı şekillerdeki belirtiler meydana gelmektedir. Vücudun bazı kısımlarında kuvvetsizlik, yürüme ve koşma problemleri, işitme ve görme kaybı, hafıza kaybetme gibi belirtileri mevcuttur.

Hipofiz bezlerinde görülen kanserlerde ise el ve ayaklarda büyüme, regl bozuklukları gibi belirtiler oluşmaktadır.

Beyin Tümöründe Tanı Yöntemleri Nelerdir?

Beyin tümörlerinin görüntülenmesinde beyin tomografisi ve manyetik rezonans kullanılmaktadır. Bazı durumlarda tomografi sağlıklı ve net bilgiler verememektedir. Bu sebeple en yaygın görüntülenme amacı manyetik rezonanstır. Bunlar dışında doktor muayenesinden sonra bazı tetkikler de isteyebilmektedir.

Beyin Tümörünün Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Beyin Tümörü tedavisinde kullanılmak üzere 3 yöntem bulunmaktadır.

Cerrahi yöntem, radyasyon ve ilaç tedavisidir. Bu kanserin tedavisinde genellikle cerrahi yönteme başvurulmaktadır.

Fitoterapi ile Beyin Tümörüne Çözüm Var!

Kanser günümüzde tedavisi zor olan ağır bir hastalıktır. Fakat tedavisi mümkündür. Kanserin tedavisini hızlandıran en önemli faktörlerden birisi erken teşhistir. Günümüzdeki imkanlar ve modern tıp sayesinde kanser erken teşhis edilebilmektedir. Yine de herkes bu durumun farkına varamamakla birlikte çok geç teşhis koyulan hastalarda mevcuttur.

Fitoterapi ile kanser tedavi yöntemlerinin yan etkileri azaltılmakta ve tedavinin hızı arttırılmaktadır. Modern tıbbın fitoterapi ile birlikte kullanılması ile birlikte binlerce kanser hastası kanserden kurtulmaktadır.

Fitoterapi ile Akciğer Kanseri, Prostat Kanseri, Mide Kanseri, Rahim Ağzı (Serviks) KanseriBöbrek Kanseri, Pankreas Kanseri, Rahim (Uterus) KanseriCilt KanseriTestis Kanseri, Mesane Kanseri, Over (Yumurtalık) Kanseri ,Bağırsak (Kolon) Kanseri ve Meme Kanseri gibi kanserlerin tedavisinde önemli ilerlemeler kat edilebilmektedir.

Fitoterapi’nin Kanser Tedavisinde Kullanılmasının Amaçları Nelerdir?

 • Kanserleri hücrelerin vücuttaki diğer organlara sıçramasına engel olmak,
 • Kanserli hücreleri yok etmek,
 • Hastanın bağışıklığını güçlendirerek vücudu diğer hastalıklardan korumak,
 • Modern tıpla kanser tedavisi için kullanılan kemoterapi ve radyoterapi yöntemlerinin etkilerini arttırmak,
 • Kemoterapi ve radyoterapi tedavilerinden kaynaklanan yan etkileri minimuma indirmektir.

Kanser Tedavisi için Kullanılan Şifalı Bitkiler Nelerdir?

Araştırma merkezlerinde yapılan çalışmalara göre ginseng, yaban mersini, zerdeçal, reishi mantarı gibi bitki özlerinin kanser tedavisinde kullanılarak olumlu sonuçlar alındığı gözlemlenmiştir. Bu konular hakkında çalışmalar yapan Fitoterapi uzmanları kanser tedavisinde etkili bitkisel ürünleri ve bitki özlerini geliştirmektedirler.

Ülkemizde en sık görülen kanser tipi Akciğer Kanseridir. Akciğer Kanserinin sebeplerinin başında sigara kullanımı gelmektedir. Tıbbi bitkileri tüketen Çin ve Hindistan gibi ülkelerde kansere yakalanma oranı diğer ülkelere nazaran daha azdır. Bu ülkelerde görülen kanserlerin nedeni genelde hava kirliliğidir.

Kanser Hastaları Nasıl Beslenmelidir?

Dr. Hakan Özkul Kanser Tedavisi için kendisine gelen hastalara tedavinin olumlu sonuç verebilmesi için “Kanser hastasının yeme-içmeye devam etmesi ve bilincinin yerinde olması gereklidir.” diyor.

Kanser Hastaları için Beslenme Tüyoları:

 • Ev yapımı yoğurt tüketilmeli,
 • Katkı maddesi içeren ürünler tüketilmemeli,
 • Tereyağı ve zeytinyağı dışındaki yağlardan uzak durulmalı,
 • Unlu mamüller tüketilmemeli,
 • Şekerden uzak durulmalı,
 • Beyaz ekmek tüketilmemeli (ekmek olarak tam buğday ekmeği tüketilebilir),
 • Sarımsak, limon ve bal tüketilmeli,
 • Sabah ve akşam olmak üzere bir tatlı kaşığı çörek otu yağı ve yarım çay bardağı süzme zeytinyağı tüketin,

Fitoterapi ile Kanser Tedavisinin Süresi Ne Kadardır?

Fitoterapi ile Kanser Tedavisine vücut anında cevap vermez ve bir süreç gerektirir. Kanser Tedavisinin süresi 6-12 ay arasında kanserin türüne ve hastanın durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Tedavinin etkisi 4 ay gibi kısa bir sürede de etki edebilmekle birlikte 1 sene sürdüğü de görülmektedir. Kanserli hücreler tamamen tedavi edildiğinde olası metastazları önlemek için düşük dozlarda fitoterapi tedavisinin devam edilmesi önerilmektedir.

Radyoterapi ve kemoterapi çoğu zaman kanser hücrelerini yok edememektedir. Bu hücreler başka organlara geçip güçlenir ve kanser hücreleri üremeye başlar. Metastaz eden kanser bir öncekinden daha ağır geçer. Bu yüzden kemoterapi ve radyoterapi dışında fitoterapi tedavisi mutlaka uygulanmalıdır.


  DR. HAKAN ÖZKUL'A SORUN


  Talebiniz: