Kalın bağırsak, anüsle son bulan 1,5-2 metre olan bölümün genel tabiridir. Sondaki 15cmlik kısım rektum, gerideki bölüme ise kolon adı verilmektedir.

Günümüzde kolon kanserinin tanı ve tedavisinde büyük gelişmeler yaşanmıştır. Buna rağmen yine de kolon kanseri tüm dünyada görülen önemli bir sağlık problemidir ve her yıl binlerce insan bu kanserden hayatını kaybetmektedir.

Bağırsak Kanseri Risk Faktörleri Nelerdir?

Bağırsak kanserinin risk faktörlerinden birisi yaşanan ülke ve bölgeyle alakalıdır. Hareketsiz bir yaşama sahip olanlar, sigara kullananlar, obezite ile savaşanlarda risk faktörleri içerisindedir. Hastalık her yaşta görülebilmektedir. Kolon kanserinin en önemli risk faktörü poliplerdir. Kanserler polip zemininde başlamaktadır. Bunlar dışında genetik yatkınlıkta risk faktörlerinden biridir. Yakın çekirdek ailesinde kanser varlığı kanser riskini arttırır.

Bağırsak Kanseri Tanı Yöntemleri Nelerdir?

Kolon Kanseri tanısında muayene dışında kolonoskopi ve biyopsi yapılmaktadır. Tedavi sürecine karar verilebilmesi için kanserin yayılım derecesini bilmek gerekmektedir. Bu amaca yönelik doktor yönlendirmesiyle ultrason, tomografi, MR ve PET gibi tetkikler yapılmaktadır.

Bağırsak Kanserinin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hastalıktan tamamen kurtulunamıyorsa yaşam süresinin uzatılması asıl amaçtır. Son yıllarda kolon kanseri tanı ve tedavisinde sağlanan ilerlemeler sayesinde hastaların yaşam süreleri arttırılabilmektedir. Hastanın yaşam kalitesinin arttırılması da diğer amaçlardan birisidir.

Hastalığın başlıca tedavi yöntemi cerrahidir. Fakat bazı durumlarda cerrahi müdahale öncesi veya sonrası radyoterapi veya kemoterapi uygulanmaktadır.

Kalın Bağırsak Kanseri Durdurulabilir Mi?

Kolon kanseri erken teşhis konduğunda tedavisi mümkün bir hastalıktır. Bu tedavi için kanser ya erken evrede ya da hiç oluşmamışken tanısı konmuş olmalıdır. Hastalığın bulgularını taşıyanlar vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurmalıdır. Fakat günümüzde çoğu Kolon Kanseri teşhisi erken evreyi geçmişken koyulmaktadır. 50 yaşını doldurmuş her insan yaşamında belli aralıklarla tarama testlerinden geçmelidir. Tarama testlerinde kolonoskopi, kalın bağırsak filmi, kan testi gibi tetkikler yapılmaktadır.

Fitoterapi ile Kalın Bağırsak (Kolon) Kanserine Çözüm Var!

Kanser günümüzde tedavisi zor olan ağır bir hastalıktır. Fakat tedavisi mümkündür. Kanserin tedavisini hızlandıran en önemli faktörlerden birisi erken teşhistir. Günümüzdeki imkanlar ve modern tıp sayesinde kanser erken teşhis edilebilmektedir. Yine de herkes bu durumun farkına varamamakla birlikte çok geç teşhis koyulan hastalarda mevcuttur.

Fitoterapi ile kanser tedavi yöntemlerinin yan etkileri azaltılmakta ve tedavinin hızı arttırılmaktadır. Modern tıbbın fitoterapi ile birlikte kullanılması ile birlikte binlerce kanser hastası kanserden kurtulmaktadır.

Fitoterapi ile Akciğer Kanseri, Prostat Kanseri, Mide Kanseri, Rahim Ağzı (Serviks) KanseriBöbrek Kanseri, Pankreas Kanseri, Rahim (Uterus) KanseriCilt KanseriTestis Kanseri, Mesane Kanseri, Over (Yumurtalık) Kanseri ,Bağırsak (Kolon) Kanseri ve Meme Kanseri gibi kanserlerin tedavisinde önemli ilerlemeler kat edilebilmektedir.

Fitoterapi’nin Kanser Tedavisinde Kullanılmasının Amaçları Nelerdir?

 • Kanserleri hücrelerin vücuttaki diğer organlara sıçramasına engel olmak,
 • Kanserli hücreleri yok etmek,
 • Hastanın bağışıklığını güçlendirerek vücudu diğer hastalıklardan korumak,
 • Modern tıpla kanser tedavisi için kullanılan kemoterapi ve radyoterapi yöntemlerinin etkilerini arttırmak,
 • Kemoterapi ve radyoterapi tedavilerinden kaynaklanan yan etkileri minimuma indirmektir.

Kanser Tedavisi için Kullanılan Şifalı Bitkiler Nelerdir?

Araştırma merkezlerinde yapılan çalışmalara göre ginseng, yaban mersini, zerdeçal, reishi mantarı gibi bitki özlerinin kanser tedavisinde kullanılarak olumlu sonuçlar alındığı gözlemlenmiştir. Bu konular hakkında çalışmalar yapan Fitoterapi uzmanları kanser tedavisinde etkili bitkisel ürünleri ve bitki özlerini geliştirmektedirler.

Ülkemizde en sık görülen kanser tipi Akciğer Kanseridir. Akciğer Kanserinin sebeplerinin başında sigara kullanımı gelmektedir. Tıbbi bitkileri tüketen Çin ve Hindistan gibi ülkelerde kansere yakalanma oranı diğer ülkelere nazaran daha azdır. Bu ülkelerde görülen kanserlerin nedeni genelde hava kirliliğidir.

Kanser Hastaları Nasıl Beslenmelidir?

Dr. Hakan Özkul Kanser Tedavisi için kendisine gelen hastalara tedavinin olumlu sonuç verebilmesi için “Kanser hastasının yeme-içmeye devam etmesi ve bilincinin yerinde olması gereklidir.” diyor.

Kanser Hastaları için Beslenme Tüyoları:

 • Ev yapımı yoğurt tüketilmeli,
 • Katkı maddesi içeren ürünler tüketilmemeli,
 • Tereyağı ve zeytinyağı dışındaki yağlardan uzak durulmalı,
 • Unlu mamüller tüketilmemeli,
 • Şekerden uzak durulmalı,
 • Beyaz ekmek tüketilmemeli (ekmek olarak tam buğday ekmeği tüketilebilir),
 • Sarımsak, limon ve bal tüketilmeli,
 • Sabah ve akşam olmak üzere bir tatlı kaşığı çörek otu yağı ve yarım çay bardağı süzme zeytinyağı tüketin,

Fitoterapi ile Kanser Tedavisinin Süresi Ne Kadardır?

Fitoterapi ile Kanser Tedavisine vücut anında cevap vermez ve bir süreç gerektirir. Kanser Tedavisinin süresi 6-12 ay arasında kanserin türüne ve hastanın durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Tedavinin etkisi 4 ay gibi kısa bir sürede de etki edebilmekle birlikte 1 sene sürdüğü de görülmektedir. Kanserli hücreler tamamen tedavi edildiğinde olası metastazları önlemek için düşük dozlarda fitoterapi tedavisinin devam edilmesi önerilmektedir.

Radyoterapi ve kemoterapi çoğu zaman kanser hücrelerini yok edememektedir. Bu hücreler başka organlara geçip güçlenir ve kanser hücreleri üremeye başlar. Metastaz eden kanser bir öncekinden daha ağır geçer. Bu yüzden kemoterapi ve radyoterapi dışında fitoterapi tedavisi mutlaka uygulanmalıdır.


  DR. HAKAN ÖZKUL'A SORUN


  Talebiniz: