Mide Kanseri, diğer kanser türlerine göre daha az görülen bir kanser türüdür. Mide Kanseri kısmen önlenebilir bir kanserdir. Günümüzdeki teknoloji ve bilim sayesinde kanserin başlamadan önlenebilmesi açısından büyük adımlar atılmıştır.

Mide Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Mide kanseri sinsi ilerleyen ve çoğunlukla belirtileri baştan göstermeden ileri evrelerde tanısı konan bir kanserdir.

Bazen belirtiler en başta görülse de hastalar tarafından göz ardı edildiğinden tanı konulamamaktadır.

Mide Kanserinin başlıca belirtileri:

 • Bulantı-kusma
 • İştahsızlık
 • Yutma zorluğu
 • Oral kanama
 • Erken doyma hissi
 • Kilo kaybı
 • Şiddetli ağrı

Mide Kanseri Risk Faktörleri Nelerdir?

Mide Kanserlerinin genlerle aktarılmanın dışında sigara-alkol kullanımı, çevresel faktörler, düzensiz beslenme alışkanlıkları gibi sebeplerden de oluşmaktadır. Araştırmalara göre mide kanserinin %10’u genetik olarak aileden geçmektedir.

Bazı mesleklerde mide kanseri görülme olasılığı daha yüksektir. Kauçuk ve asbestle çalışanlarda, kömür işçiliğinde, lastik işçiliğinde, petrol işçiliğinde mide kanseri olma olasılığı yüksektir. Özellikle uzun süreli sigara kullanımı da mide kanseri riskini yüksek oranda arttırmaktadır. Aynı zamanda koruyucu katılmış gıdalar, fermente soya, aşırı tuzlu salamuralar, yüksek ateşte pişmiş etler, küflenmiş tahılları tüketmekte riski arttırmaktadır.

Mide Kanseri Tanı Yöntemleri Nelerdir?

Mide kanseri çoğunlukla sürekli aç hissetme, ağrı, yediklerini sindirememe gibi şikayetlerle ortaya çıkmaktadır. Her kanserde olduğu gibi mide kanserinde de erken teşhis önem taşımaktadır. Çoğu zaman erken teşhiste yapılan müdaheleler ile başarılı sonuçlar alındığı görülmüştür. Bu sebeple yukarıda belirtilen belirtiler varsa zaman kaybetmeden uzman bir doktora danışılması gerekmektedir.

Doktorunuz tıbbi geçmişiniz ve fiziki muayene sonuçlarına göre ek olarak bir takım tetkikler isteyebilir. Bu şekilde doktorunuz tetkiklerin sonuçlarına göre mide kanseri tanısını koyabilir.

Fitoterapi ile Mide Kanserine Çözüm Var!

Kanser günümüzde tedavisi zor olan ağır bir hastalıktır. Fakat tedavisi mümkündür. Kanserin tedavisini hızlandıran en önemli faktörlerden birisi erken teşhistir. Günümüzdeki imkanlar ve modern tıp sayesinde kanser erken teşhis edilebilmektedir. Yine de herkes bu durumun farkına varamamakla birlikte çok geç teşhis koyulan hastalarda mevcuttur.

Fitoterapi ile kanser tedavi yöntemlerinin yan etkileri azaltılmakta ve tedavinin hızı arttırılmaktadır. Modern tıbbın fitoterapi ile birlikte kullanılması ile birlikte binlerce kanser hastası kanserden kurtulmaktadır.

Fitoterapi ile Akciğer Kanseri, Prostat Kanseri, Mide Kanseri, Rahim Ağzı (Serviks) KanseriBöbrek Kanseri, Pankreas Kanseri, Rahim (Uterus) KanseriCilt KanseriTestis Kanseri, Mesane Kanseri, Over (Yumurtalık) Kanseri ,Bağırsak (Kolon) Kanseri ve Meme Kanseri gibi kanserlerin tedavisinde önemli ilerlemeler kat edilebilmektedir.

Fitoterapi’nin Kanser Tedavisinde Kullanılmasının Amaçları Nelerdir?

 • Kanserleri hücrelerin vücuttaki diğer organlara sıçramasına engel olmak,
 • Kanserli hücreleri yok etmek,
 • Hastanın bağışıklığını güçlendirerek vücudu diğer hastalıklardan korumak,
 • Modern tıpla kanser tedavisi için kullanılan kemoterapi ve radyoterapi yöntemlerinin etkilerini arttırmak,
 • Kemoterapi ve radyoterapi tedavilerinden kaynaklanan yan etkileri minimuma indirmektir.

Kanser Tedavisi için Kullanılan Şifalı Bitkiler Nelerdir?

Araştırma merkezlerinde yapılan çalışmalara göre ginseng, yaban mersini, zerdeçal, reishi mantarı gibi bitki özlerinin kanser tedavisinde kullanılarak olumlu sonuçlar alındığı gözlemlenmiştir. Bu konular hakkında çalışmalar yapan Fitoterapi uzmanları kanser tedavisinde etkili bitkisel ürünleri ve bitki özlerini geliştirmektedirler.

Ülkemizde en sık görülen kanser tipi Akciğer Kanseridir. Akciğer Kanserinin sebeplerinin başında sigara kullanımı gelmektedir. Tıbbi bitkileri tüketen Çin ve Hindistan gibi ülkelerde kansere yakalanma oranı diğer ülkelere nazaran daha azdır. Bu ülkelerde görülen kanserlerin nedeni genelde hava kirliliğidir.

Kanser Hastaları Nasıl Beslenmelidir?

Dr. Hakan Özkul Kanser Tedavisi için kendisine gelen hastalara tedavinin olumlu sonuç verebilmesi için “Kanser hastasının yeme-içmeye devam etmesi ve bilincinin yerinde olması gereklidir.” diyor.

Kanser Hastaları için Beslenme Tüyoları:

 • Ev yapımı yoğurt tüketilmeli,
 • Katkı maddesi içeren ürünler tüketilmemeli,
 • Tereyağı ve zeytinyağı dışındaki yağlardan uzak durulmalı,
 • Unlu mamüller tüketilmemeli,
 • Şekerden uzak durulmalı,
 • Beyaz ekmek tüketilmemeli (ekmek olarak tam buğday ekmeği tüketilebilir),
 • Sarımsak, limon ve bal tüketilmeli,
 • Sabah ve akşam olmak üzere bir tatlı kaşığı çörek otu yağı ve yarım çay bardağı süzme zeytinyağı tüketin,

Fitoterapi ile Kanser Tedavisinin Süresi Ne Kadardır?

Fitoterapi ile Kanser Tedavisine vücut anında cevap vermez ve bir süreç gerektirir. Kanser Tedavisinin süresi 6-12 ay arasında kanserin türüne ve hastanın durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Tedavinin etkisi 4 ay gibi kısa bir sürede de etki edebilmekle birlikte 1 sene sürdüğü de görülmektedir. Kanserli hücreler tamamen tedavi edildiğinde olası metastazları önlemek için düşük dozlarda fitoterapi tedavisinin devam edilmesi önerilmektedir.

Radyoterapi ve kemoterapi çoğu zaman kanser hücrelerini yok edememektedir. Bu hücreler başka organlara geçip güçlenir ve kanser hücreleri üremeye başlar. Metastaz eden kanser bir öncekinden daha ağır geçer. Bu yüzden kemoterapi ve radyoterapi dışında fitoterapi tedavisi mutlaka uygulanmalıdır.


  DR. HAKAN ÖZKUL'A SORUN


  Talebiniz: