Erkeklerde bulunan testislerin en önemli amaçları, üremeyi devam ettirmek için sperm üretimi ve erkeklik hormonu salgılamaktır. Testis kanseri erkeklerde sadece 100 kişiden 1’inde görülen nadir kanser türlerinden birisidir.

Testis kanseri tedavi edildiklerinde iyileşme oranı yüksek bir kanser türüdür.

Testis Kanserlerinin Belirtileri Nelerdir?

Testis kanserinde aile geçmişi önemli bir risk faktörüdür. Birinci dereceden akrabalarda testis kanseri geçmişi varsa her sene testlerin aksatılmaması gerekmektedir.

Testilerde oluşan kitle ağrısızdır. Fakat nadirde olsa bazı hastalarda ağrı meydana gelmektedir. Eğer testislerinizde sertlik hissediyorsanız en kısa zamanda bir uzmana danışmalısınız. Testis kanserinin diğer belirtileri ise: meme ağrısı, memede büyüme, sırt ağrısı, boyun ağrısı, zayıflama ve halsizliktir.

Testis Kanserinin Risk Faktörleri Nelerdir?

Testis kanserinin net olarak sebebi bulunmamaktadır.

Baba veya abilerinde testis kanseri öyküsü olan kişilerde görülme olasılığı yüksektir.

Testislerinde doğuştan bir yapısal bozukluk bulunan bireylerde kanserin görülme olasılığı daha yüksektir.

Geçmişte testis kanseri öyküsü bulunan hastalarda bir daha yakalanma oranı geçmişi olmayanlara göre daha yüksektir.

Ailesinde Down Sendromlu, Kleinefelter Sendromlu bireyler bulunan kişilerde testis kanseri riski yüksektir.

Testis kanseri genellikle 16-40 yaş arası genç erkeklerde oluşmaktadır. İkinci riskli yaş grubu ise 50-60 yaş aralığıdır.

Uyuşturucu madde kullanımı testis kanseri riskini arttırmaktadır.

Testis Kanserinin Tanı Yöntemleri Nelerdir?

Testis Kanserinin tanısında Skrotal Ultrason, Kan testi ve bilgisayarlı tomografi gibi tetkiklerden yararlanılmaktadır. Bu cihazlar sayesinde hem tanı koyulabiliyor hem de kanserin çevre dokulara yayılım gösterip göstermediği tespit edilebiliyor.

Fitoterapi ile Testis Kanserine Çözüm Var!

Kanser günümüzde tedavisi zor olan ağır bir hastalıktır. Fakat tedavisi mümkündür. Kanserin tedavisini hızlandıran en önemli faktörlerden birisi erken teşhistir. Günümüzdeki imkanlar ve modern tıp sayesinde kanser erken teşhis edilebilmektedir. Yine de herkes bu durumun farkına varamamakla birlikte çok geç teşhis koyulan hastalarda mevcuttur.

Fitoterapi ile kanser tedavi yöntemlerinin yan etkileri azaltılmakta ve tedavinin hızı arttırılmaktadır. Modern tıbbın fitoterapi ile birlikte kullanılması ile birlikte binlerce kanser hastası kanserden kurtulmaktadır.

Fitoterapi ile Akciğer Kanseri, Prostat Kanseri, Mide Kanseri, Rahim Ağzı (Serviks) KanseriBöbrek Kanseri, Pankreas Kanseri, Rahim (Uterus) KanseriCilt KanseriTestis Kanseri, Mesane Kanseri, Over (Yumurtalık) Kanseri ,Bağırsak (Kolon) Kanseri ve Meme Kanseri gibi kanserlerin tedavisinde önemli ilerlemeler kat edilebilmektedir.

Fitoterapi’nin Kanser Tedavisinde Kullanılmasının Amaçları Nelerdir?

 • Kanserleri hücrelerin vücuttaki diğer organlara sıçramasına engel olmak,
 • Kanserli hücreleri yok etmek,
 • Hastanın bağışıklığını güçlendirerek vücudu diğer hastalıklardan korumak,
 • Modern tıpla kanser tedavisi için kullanılan kemoterapi ve radyoterapi yöntemlerinin etkilerini arttırmak,
 • Kemoterapi ve radyoterapi tedavilerinden kaynaklanan yan etkileri minimuma indirmektir.

Kanser Tedavisi için Kullanılan Şifalı Bitkiler Nelerdir?

Araştırma merkezlerinde yapılan çalışmalara göre ginseng, yaban mersini, zerdeçal, reishi mantarı gibi bitki özlerinin kanser tedavisinde kullanılarak olumlu sonuçlar alındığı gözlemlenmiştir. Bu konular hakkında çalışmalar yapan Fitoterapi uzmanları kanser tedavisinde etkili bitkisel ürünleri ve bitki özlerini geliştirmektedirler.

Ülkemizde en sık görülen kanser tipi Akciğer Kanseridir. Akciğer Kanserinin sebeplerinin başında sigara kullanımı gelmektedir. Tıbbi bitkileri tüketen Çin ve Hindistan gibi ülkelerde kansere yakalanma oranı diğer ülkelere nazaran daha azdır. Bu ülkelerde görülen kanserlerin nedeni genelde hava kirliliğidir.

Kanser Hastaları Nasıl Beslenmelidir?

Dr. Hakan Özkul Kanser Tedavisi için kendisine gelen hastalara tedavinin olumlu sonuç verebilmesi için “Kanser hastasının yeme-içmeye devam etmesi ve bilincinin yerinde olması gereklidir.” diyor.

Kanser Hastaları için Beslenme Tüyoları:

 • Ev yapımı yoğurt tüketilmeli,
 • Katkı maddesi içeren ürünler tüketilmemeli,
 • Tereyağı ve zeytinyağı dışındaki yağlardan uzak durulmalı,
 • Unlu mamüller tüketilmemeli,
 • Şekerden uzak durulmalı,
 • Beyaz ekmek tüketilmemeli (ekmek olarak tam buğday ekmeği tüketilebilir),
 • Sarımsak, limon ve bal tüketilmeli,
 • Sabah ve akşam olmak üzere bir tatlı kaşığı çörek otu yağı ve yarım çay bardağı süzme zeytinyağı tüketin,

Fitoterapi ile Kanser Tedavisinin Süresi Ne Kadardır?

Fitoterapi ile Kanser Tedavisine vücut anında cevap vermez ve bir süreç gerektirir. Kanser Tedavisinin süresi 6-12 ay arasında kanserin türüne ve hastanın durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Tedavinin etkisi 4 ay gibi kısa bir sürede de etki edebilmekle birlikte 1 sene sürdüğü de görülmektedir. Kanserli hücreler tamamen tedavi edildiğinde olası metastazları önlemek için düşük dozlarda fitoterapi tedavisinin devam edilmesi önerilmektedir.

Radyoterapi ve kemoterapi çoğu zaman kanser hücrelerini yok edememektedir. Bu hücreler başka organlara geçip güçlenir ve kanser hücreleri üremeye başlar. Metastaz eden kanser bir öncekinden daha ağır geçer. Bu yüzden kemoterapi ve radyoterapi dışında fitoterapi tedavisi mutlaka uygulanmalıdır.


  DR. HAKAN ÖZKUL'A SORUN


  Talebiniz: