Varikosel, Kısırlık endişesiyle doktora gidenlerde bulunan, testislerdeki kanı boşaltma işlemini gören toplardamarların şişerek büyümesi ve genişlemesi durumudur.

Kirli kandaki zararlı maddelerin testiste birikmesi testislerin görevlerini yapmamasına sebep olur. Bu durum sperm ve testesteron üretimine olumsuz etki etmektedir.

Hastalık genelde sol testiste ve testislerin daha çok üst kısımlarında oluşmaktadır. Hastalar yatarken şişliği gözle göremeyebilir fakat ayaktayken gözle görülebilir şekle gelmektedir. Testislere el ile dokunulduğunda testislerin içinde ince uzun borular varmış hissi oluşur.

Varikosel genelde gençlerde görülmekle birlikte erkeklerin %10 ile %15’inde rastlanan bir durumdur. Genellikle sağlık sorunlarına sebep olmamaktadır.

Varikosel, testislere etki ederek sperm üretimini ve kalitesini düşürdüğünden kısırlığa zemin hazırlamaktadır. Fakat tüm vakalarda sperm kalitesi ve üretimi etkilenmemektedir. Varikosel aynı zamanda testislerin büzüşmesine ve gelişememesine sebep olmaktadır.

Varikosel zamanla gelişen ve büyüyen bir hastalıktır. Kolay teşhis edilebilir, aynı zamanda vakalarda genellikle tedavi gerekmemektedir. Hastalıkta belirtiler görülürse tedavi şekli genellikle cerrahi yöntemlerdir.

Varikosel Nedenleri Nelerdir?

Henüz yapılan araştırmalara ve çalışmalara göre varikoselin oluşmasına sebep kesin bir bilgi yoktur. Fakat testislerdeki kanın ulaşılmasını sağlayan spermatik korddaki bir sorundan kaynaklandığı en yaygın düşünceler arasındadır.

Araştırmalara göre bu yolda bulunan damarların kan akışını engelleyen bir durumun olduğu ve kanın bir yere toplandığından dolayı orada büyümeye sebep olduğu düşünülmektedir.

Bu toplanma durumu testislerde zarara ve kısırlığa sebep olmaktadır.

Varikosel genellikle ergenlik dönemlerinde meydana çıkan bir hastalıktır.

Genel teşhise göre sol testisin sağdakine göre aşağıda yer almasıyla anlaşılmaktadır.

Varikosel %90 sol testis toplardamarında %9’u iki testiste de, geriye kalan %1’lik kısımda ise sağ testiste bulunabilmektedir.

Varikosel Belirtileri Nelerdir? 

Varikosellerde şekil değişiklikleri dışında başka bir semptoma rastlanmamaktadır. Çok az vakada ağrıya sebep olabilmektedir. Özellikle çok efor harcayan ve sürekli ayakta çalışan hastalarda ağrı artış göstermektedir. Hastalar sırt üstü uzanarak ağrılarını azaltabilirler.

Belirti göstermediğinde rutin muayene ve kontrollerde teşhis edilmezse genellikle teşhisi zor olabilmektedir. Fakat sol testisinde şişkinlik, ele gelen ince borular hissi ve kısırlık şüpheleri olan herkesin mutlaka en kısa zamanda bir doktora başvurması önerilmektedir.

Varikosel Teşhisi Nasıl Konulur?

Öncelikle uzman hekim şikayetler doğrultusunda hastanın testislerine fiziksel muayene yapmaktadır.

Eğer doktor ve hasta varikoseli kolayca hissedebiliyorsa yeterince büyümüş demektir. Fakat yeterince gelişmemişse doktor hastanın ayağa kalkmasını,  uzun bir nefes almasını, ağzını ve burnunu kapattıktan sonra ıkınmasını isteyebilir. Bu uygulamaya Valsalva Manevrası denmektedir. Bu uygulama genişleyen damarların belirginleşmesine yardımcı olmaktadır.

Uzman tarafından yapılan fiziki muayene yeterli görülmediyse doktor testis torbasına ultrason uygulaması isteyebilir. Ultrasonda ses dalgaları kullanılmaktadır.

Varikosel Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varikosel hastalığında her hastanın tedaviye ihtiyacı olmamaktadır.

Varikosel sahibi insanlar da bir tedaviye gerek duymadan çocuk sahibi olabilmektedir. Varikoselden oluşan erkek kısırlıklarında sperm gelişimi hızlandırılabilir ve kalitesi arttırılabilir.

Varikosel Ameliyatı Nasıl Olur?

Varikosel tedavisinde cerrahi müdahalelerin amacı, kan akışını normale döndürmek ve hasar gören damarların kapatılmasını sağlamaktır.

Varikosel tedavisindeki cerrahi müdahaleler riskli değildir, fakat nadiren de olsa riskleri mevcuttur:

  • -Enfeksiyon
  • -Hastalığın tekrarlanması
  • -Toplardamarların hasar görmesi gibi sorunlar yaşanabilmektedir.

Varikosel ve Fitoterapi Tedavisi

Günümüzde hastalıkların tedavisinde sadece cerrahi ve tıbbi yöntemler yetmemektedir. Uzmanlar aynı zamanda varikoselin tedavisi için Fitoterapiyi önermektedir. Fitoterapi, çeşitli bitkiler yoluyla hastalıkların tedavi edilmesini sağlayan bir yöntemdir. Fitoterapi vücudun bağışıklığını yükseltirken aynı zamanda hastalıklara yapılan tedavi yöntemlerinin etkisi arttırmakta ve yan etkilerini en aza indirmektedir.

Fitoterapi Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından resmi olarak kabul edilmiştir. Fitoterapiyi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Daire Başkanlığı yönetmektedir.

Fitoterapi tedavisinde bitkileri doktordan bağımsız bilinçsizce tüketmek vücuda zararlı olabilir. Bu bitkiler birçok dalda hastalıklara çözüm üretebilmektedir. Bitkilerin belirli dozlarda doktor kontrolünde kullanılması en sağlıklıdır. Çünkü şifalı bitkilerde Ekstrat adı verilen bitki özü içeriği bulunmaktadır. Laboratuvarlarda çeşitle testlerden geçen bitkiler daha sonra son teknoloji cihazlarla ihtiyacı olunan kısım ayrıştırılmaktadır. Faydalı kısım ayrılmaktadır. Bit adet bitkisel ürün kapsülü kilolarca faydalı bitki demektir.


    DR. HAKAN ÖZKUL'A SORUN


    Talebiniz: