Yumurtalık (Over) Kanseri genellikle menopoz sonrası kadınlarda görülmektedir. Yumurtalık Kanserinde erken teşhiste %80-90 oranında iyileşme gözlemlenirken ileri zamanlardaki teşhislerde bu oran %40-50’ye düşmektedir.

Yumurtalıkların ana maddesini oluşturan epitalyum veya embriyonik döneme ait hücre ve dokularda meydana gelen kontrolsüz çoğalmalar ve bölünmeler sonucu kanser oluşmaktadır.  Menopozdan sonra oluşan kanserlerde genellikle epitalyum hücresinden meydana gelen tümörlere rastlanırken 20 yaş altı kanserli bireylerde ise genellikle embriyonik döneme ait kanserli hücre saptanmaktadır.

 Yumurtalık (Over) Kanserinden Korunma Yolları Nelerdir?

Bu kanserden korunma yollarını her kanseri tetikleyen sigara ve alkolden uzak durulmalı, olabildiğince düzenli ve sağlıklı beslenilmeli şeklinde sıralayabiliriz. Aynı zamanda doğum kontrolü ilaçlarının kullanımına da dikkat edilmelidir.

Yumurtalık (Over) Kanserinin Risk Faktörleri Nelerdir?

Yumurtalık (Over) Kanserinin %5-10’luk kısmı genetik nedenlerden meydana gelmektedir. Bu sebeple birinci derece akrabalarında yumurtalık, rahim ağzı ve meme kanseri bulunan bireyler risk grubunda bulunmaktadır.

Yumurtalık (Over) Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalık (Over) Kanserlerinin erken belirti vermediğinden erken teşhisi zordur. Bu sebeple genellikle ileri dönemlerde teşhis edilmektedir. Yumurtalık Kanseri karın boşluğunda büyüdüğü için hastayı rahatsız etmez bu sebeple teşhis konulamamaktadır. Fakat karında şişlik, ağrı ve kasık ağrısı ileri dönemde belirti olabilir. Bu hastalığın en net belirtisi yüksek kilo kaybıdır.

Yumurtalık (Over) Kanserinin Tanı Yöntemleri Nelerdir?

Kanserlerin genellikle birden fazla tanı yöntemi bulunmaktadır. Genellikle kanser tanıları başka hastalıklar için yapılan tetkikler ve ameliyatlar sonucu konulmaktadır. Yumurtalık kanserinin tanısı cerrahi müdahaleler ile yumurtalıklardan alınan dokuların patolojik incelenmesi sonucu konulmaktadır. Bazen ultrason, tomografi gibi görüntüleme cihazlarından da yardım alınmaktadır. Erken dönemde belirti vermeyen bu hastalığın erken teşhisi için menopoz sonrası yıllık jinekolojik muayenelerin aksatılmaması gereklidir. Bu şekilde erken teşhis edilen hastalıklarda tedavide başarı sonucu yüksektir.

Yumurtalık (Over) Kanserinin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yumurtalık Kanserinin ilk teşhisinde tedaviye cerrahi müdahale ile başlanır. Erken teşhislerde vücuttan tümörlü bölge çıkartılır. İleri evrelerde ise daha geniş çaplı bir ameliyat uygulanır. Ameliyat esnasında bazen bağırsak parçaları da çıkarılabilir. Yumurtalık kanserinin büyük bir bölümünü ilaç tedavisi kapsamaktadır. Ameliyattan sonra erken teşhis edilen hastalar dışındaki tüm hastalara kemoterapi tedavisi başlanmaktadır.

Ameliyattan sonraki sonuç tümörün büyüklüğü ve genel durumuna göre değişmektedir. Erken teşhisteki hastaların %80-90’ı iyileşmekte iken ileri dönem teşhislerinde bu sayılar %40-50’ye düşmektedir. Cerrahi müdahaleler ve ilaç tedavisi sonrasında hastalar sık sık muayene ve tetkiklerle kontrol altında olmalıdır. Hastalık tedavilerden sonra tekrar başlarsa tedaviler tekrar yapılmalıdır.

Fitoterapi ile Yumurtalık (Over) Kanserine Çözüm Var!

Kanser günümüzde tedavisi zor olan ağır bir hastalıktır. Fakat tedavisi mümkündür. Kanserin tedavisini hızlandıran en önemli faktörlerden birisi erken teşhistir. Günümüzdeki imkanlar ve modern tıp sayesinde kanser erken teşhis edilebilmektedir. Yine de herkes bu durumun farkına varamamakla birlikte çok geç teşhis koyulan hastalarda mevcuttur.

Fitoterapi ile kanser tedavi yöntemlerinin yan etkileri azaltılmakta ve tedavinin hızı arttırılmaktadır. Modern tıbbın fitoterapi ile birlikte kullanılması ile birlikte binlerce kanser hastası kanserden kurtulmaktadır.

Fitoterapi ile Akciğer Kanseri, Prostat Kanseri, Mide Kanseri, Rahim Ağzı (Serviks) KanseriBöbrek Kanseri, Pankreas Kanseri, Rahim (Uterus) KanseriCilt KanseriTestis Kanseri, Mesane Kanseri, Over (Yumurtalık) Kanseri ,Bağırsak (Kolon) Kanseri ve Meme Kanseri gibi kanserlerin tedavisinde önemli ilerlemeler kat edilebilmektedir.

Fitoterapi’nin Kanser Tedavisinde Kullanılmasının Amaçları Nelerdir?

 • Kanserleri hücrelerin vücuttaki diğer organlara sıçramasına engel olmak,
 • Kanserli hücreleri yok etmek,
 • Hastanın bağışıklığını güçlendirerek vücudu diğer hastalıklardan korumak,
 • Modern tıpla kanser tedavisi için kullanılan kemoterapi ve radyoterapi yöntemlerinin etkilerini arttırmak,
 • Kemoterapi ve radyoterapi tedavilerinden kaynaklanan yan etkileri minimuma indirmektir.

Kanser Tedavisi için Kullanılan Şifalı Bitkiler Nelerdir?

Araştırma merkezlerinde yapılan çalışmalara göre ginseng, yaban mersini, zerdeçal, reishi mantarı gibi bitki özlerinin kanser tedavisinde kullanılarak olumlu sonuçlar alındığı gözlemlenmiştir. Bu konular hakkında çalışmalar yapan Fitoterapi uzmanları kanser tedavisinde etkili bitkisel ürünleri ve bitki özlerini geliştirmektedirler.

Ülkemizde en sık görülen kanser tipi Akciğer Kanseridir. Akciğer Kanserinin sebeplerinin başında sigara kullanımı gelmektedir. Tıbbi bitkileri tüketen Çin ve Hindistan gibi ülkelerde kansere yakalanma oranı diğer ülkelere nazaran daha azdır. Bu ülkelerde görülen kanserlerin nedeni genelde hava kirliliğidir.

Kanser Hastaları Nasıl Beslenmelidir?

Dr. Hakan Özkul Kanser Tedavisi için kendisine gelen hastalara tedavinin olumlu sonuç verebilmesi için “Kanser hastasının yeme-içmeye devam etmesi ve bilincinin yerinde olması gereklidir.” diyor.

Kanser Hastaları için Beslenme Tüyoları:

 • Ev yapımı yoğurt tüketilmeli,
 • Katkı maddesi içeren ürünler tüketilmemeli,
 • Tereyağı ve zeytinyağı dışındaki yağlardan uzak durulmalı,
 • Unlu mamüller tüketilmemeli,
 • Şekerden uzak durulmalı,
 • Beyaz ekmek tüketilmemeli (ekmek olarak tam buğday ekmeği tüketilebilir),
 • Sarımsak, limon ve bal tüketilmeli,
 • Sabah ve akşam olmak üzere bir tatlı kaşığı çörek otu yağı ve yarım çay bardağı süzme zeytinyağı tüketin,

Fitoterapi ile Kanser Tedavisinin Süresi Ne Kadardır?

Fitoterapi ile Kanser Tedavisine vücut anında cevap vermez ve bir süreç gerektirir. Kanser Tedavisinin süresi 6-12 ay arasında kanserin türüne ve hastanın durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Tedavinin etkisi 4 ay gibi kısa bir sürede de etki edebilmekle birlikte 1 sene sürdüğü de görülmektedir. Kanserli hücreler tamamen tedavi edildiğinde olası metastazları önlemek için düşük dozlarda fitoterapi tedavisinin devam edilmesi önerilmektedir.

Radyoterapi ve kemoterapi çoğu zaman kanser hücrelerini yok edememektedir. Bu hücreler başka organlara geçip güçlenir ve kanser hücreleri üremeye başlar. Metastaz eden kanser bir öncekinden daha ağır geçer. Bu yüzden kemoterapi ve radyoterapi dışında fitoterapi tedavisi mutlaka uygulanmalıdır.


  DR. HAKAN ÖZKUL'A SORUN


  Talebiniz: